Pro koho je program určen?
Programy jsou určeny pro běžné třídní kolektivy, které nevykazují zvýšenou míru výskytu rizikového chování.
Cílovou skupinou jsou žáci na 1. stupni (od 2. ročníku) a 2. stupni základních škol, studenti gymnázií, středních škol a středních odborných učilišť v Praze a Středočeském kraji.
Jak program probíhá?
Program je realizován přímo ve škole. Každé pololetí školního roku se ve třídě realizuje obvykle jeden blok primární prevence, který trvá 2 vyučovací hodiny na 1. stupni ZŠ a 3 vyučovací hodiny na 2. stupni ZŠ a na SŠ. Frekvenci setkání i časovou dotaci lze po domluvě upravit dle potřeb školy.
Program je veden interaktivní formou, využívá se psychosociálních her, věnuje se prostor diskuzím, žáci či studenti pracují individuálně i ve skupinách. Náplní programu jsou zejména tato témata:
- problematika užívání návykových látek (legální i nelegální návykové látky, účinky, rizika) a jiných forem závislostního chování (př. gambling, závislost na PC hrách)
- rasismus, xenofobie
- agresivita, šikana a další formy násilného chování
- poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, mentální bulimie, přejídání, obezita)
- dospívání, partnerské vztahy, sexuální problematika, rizikové sexuální chování
- kyberšikana, bezpečný pohyb ve virtuálním světě
- dospívání, dospělost, přechod na SŠ
- masová média a společnost
- spiritualita, náboženství, sekty
- podpora osobnostního rozvoje (posilování sebejistoty, zvládání konfliktních situací, práce s emocemi, efektivní komunikace, sebepoznání, schopnost čelit sociálnímu tlaku, rozvíjení spolupráce ve třídě)
- podpora zdravého životního stylu (nabídka pozitivních alternativ pro trávení volného času)
Školy si mohou vybírat z široké nabídky témat programů, která jsou uzpůsobena věku žáků a studentů i potřebám jednotlivých třídních kolektivů. Témata jsou průběžně aktualizována.
Cíle programu
- Předání znalostí, dovedností a postojů podporujících zdravý životní styl.
- Podpora cílové skupiny v tom, aby tyto znalosti, dovednosti a postoje dokázala uplatnit ve svém chování nejen v době realizace programu, ale i v budoucnosti.
- Seznámení s možnostmi řešení obtížných situací včetně možností, kam se obrátit v případě problému.
- Rozvoj psychosociálních dovedností – navazování zdravých vztahů, schopnost čelit tlaku vrstevníků, dovednost rozhodovat se samostatně, efektivně řešit konflikty apod.
- Podporovat a nabízet zdravé alternativy trávení volného času.
Tematická nabídka









Kdo program zajišťuje?
Lektory programu jsou studenti a absolventi vyšších odborných a vysokých škol humanitního zaměření (zejm. oborů speciální pedagogika, sociální práce, sociální pedagogika, psychologie a adiktologie), kteří absolvují kurz pro lektory všeobecné primární prevence v rozsahu 80 hodin. V průběhu spolupráce jsou lektoři dále vzděláváni a to formou intervizí, hospitací, metodických setkání, tematických přednášek a supervizí.
Odborná způsobilost programu
Program všeobecné primární prevence je certifikován MŠMT pod číslem 03/19/1/CE. Dokumenty ke stažení zde: Certifikát Všeobecná primární prevence; Rozsah certifikace Všeobecná primární prevence.
Kontakt
Pokud máte jakékoli dotazy týkající se programu nebo máte zájem program objednat, neváhejte a obraťte se na nás na tel. číslech 242 498 335, 776 619 505 nebo na e-mailu vedouci.prevence@prevcentrum.cz.
Ceník
